Olimpiady będą dostępne również dla gimnazjalistów

Dodano: 6 stycznia 2015

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji konkursów, turniejów i olimpiad umożliwia organizowanie olimpiad także dla uczniów gimnazjów . Do 30 czerwca 2015 r. regulaminy olimpiad należy dostosować do nowych przepisów.

Resort edukacji ogłosił już otwarty konkurs na organizację i przeprowadzenie olimpiad w latach 2014-2015, 2015-2016 z matematyki, informatyki oraz języka angielskiego. Zadanie to finansowane będzie z dotacji celowej.

Olimpiady dla określonych typów szkół

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych: liceów ogólnokształcących i techników, a także dla uczniów gimnazjów, z każdego przedmiotu ogólnokształcącego lub każdej dziedziny wiedzy mogą być organizowane olimpiady:

1. przedmiotowe obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej jednego przedmiotu przewidzianego w ramowym planie nauczania;

2. z przedmiotów dodatkowych obejmujące wiedzę z przedmiotów, które mogą być nauczane jako przedmioty dodatkowe;

3. interdyscyplinarne obejmujące elementy treści podstaw programowych różnych przedmiotów;

4. tematyczne związane z wybranym przedmiotem lub wybraną dziedziną wiedzy.

W olimpiadzie organizowanej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, za zgodą komitetów okręgowych, mogą uczestniczyć również laureaci konkursów, rekomendowani przez komisje konkursowe oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych, którzy realizują indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę.

Obowiązkowa aktualizacja regulaminów olimpiad

Zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia, regulamin olimpiady musi zawierać w szczególności:

1. tryb powoływania komitetów okręgowych oraz tryb pracy komitetu głównego i komitetów okręgowych;

2. tryb przeprowadzania zawodów poszczególnych stopni, w tym powoływania komisji przeprowadzających zawody, szczegółowy tryb opracowywania zadań, oceny prac oraz ustalania i ogłaszania wyników zawodów;

3. zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na poszczególnych stopniach zawodów oraz wykaz literatury obowiązującej uczestników na poszczególnych stopniach zawodów;

4. kryteria kwalifikowania uczestników do zawodów kolejnych stopni oraz tryb odwoływania się przez uczestników od oceny prac na poszczególnych stopniach zawodów;

5. warunki organizacji zawodów poszczególnych stopni, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych;

6. warunki uzyskiwania wyróżnień oraz tytułów laureata lub finalisty olimpiady;

7. warunki kwalifikowania laureatów do udziału w olimpiadzie międzynarodowej;

8. rodzaj dokumentacji z zawodów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

W roku szkolnym 2014/2015 olimpiady i turnieje będą przeprowadzone według dotychczasowych regulaminów. Regulaminy olimpiad i turniejów przeprowadzanych w roku szkolnym 2015/2016 muszą być dostosowane do nowych przepisów rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2015 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło już otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego pt.: „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad dla uczniów gimnazjów z matematyki, informatyki i języka angielskiego w latach szkolnych 2014/2015, 2015/2016” – (DE-WZP.045.2.13.2014).

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji konkursów, turniejów i olimpiad weszło w życie 26 września 2014 r.

Podstawa prawna:
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 24 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. z 2014 r., poz. 1290).

Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa pracy