Każdemu pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14 przysługują 2 dni opieki nad dzieckiem w roku kalendarzowym. Często jednak pracownicy wybierają je w tym samym czasie np. w okresie przedświątecznym. Nawet jeśli wybór terminu dezorganizuje pracę szkoły, dyrektor mu wyrazić zgodę i udzielić wolnego.
Prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jest uzależnione jedynie od wychowywania przynajmniej jednego dziecka w wieku do lat 14. Wymiar zwolnienia nie zależy ani od wymiaru etatu ani od okresu zatrudnienia. Pracodawca jest zobowiązany udzielić tego zwolnienia.
Z uprawnienia korzysta tylko jeden zatrudniony rodzic
Jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni (bez znaczenia, czy u tego samego, czy u innego pracodawcy) prawo do wykorzystania opieki przysługuje jednemu z nich. Rodzic, który będzie korzystał z tego przywileju składa swojemu pracodawcy oświadczenie o posiadaniu dziecka w wieku do lat 14 wraz z deklaracją korzystania z tego uprawnienia. Do tego dołącza oświadczenie drugiego rodzica, że ten u swojego pracodawcy nie będzie korzystał z opieki nad dzieckiem. Oświadczenie takie wkłada się do akt osobowych - części B.
Regulamin pracy nie może ograniczać prawo do zwolnienia
Pracodawca nie ma możliwości prawnych wprowadzania ograniczeń w zakresie korzystania przez pracowników z prawa do zwolnienia od pracy z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Nie ma podstaw prawnych do wewnątrzszkolnego uregulowania zasad korzystania z dni opieki nad dzieckiem w taki sposób, by przeciwdziałać dezorganizacji pracy szkoły np. w grudniu, kiedy liczba wniosków o dni opieki diametralnie wzrasta. Ograniczeń tych nie można wprowadzić nawet w regulaminie pracy, jego postanowienia nie mogą bowiem być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy.
Informacja na świadectwie pracy
Informacja na temat wykorzystania przez pracownika dni opieki nad dzieckiem stanowi element świadectwa pracy, co pozwala ustalić nowemu pracodawcy zatrudniającemu pracownika w danym roku kalendarzowym, czy i ile dni opieki nad dzieckiem pracownik będzie mógł jeszcze wykorzystać w danym roku kalendarzowym.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 9 § 2, art. 188, art. 189 [1].
-
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenie akt osobowych (Dz.U. nr 62, poz. 286 ze zm.) - § 6 ust. 2 pkt 2c.
-
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.) - § 1 ust. 1 pkt 8.
Autor: Dariusz Dwojewski, doradca prawny, specjalista prawa oświatowego