Nocny dyżuru nauczyciela na studniówce tylko na zasadzie dobrowolności 

Małgorzata Krajewska

Autor: Małgorzata Krajewska

Dodano: 22 stycznia 2014

Dyrektor nie ma prawa zobowiązać nauczyciela szkoły feryjnej do nocnego dyżuru podczas zabawy szkolnej np. studniówki bez jego zgody. Tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie powinien przekraczać 40 godzin, a dzienny 8 godzin.

W przypadku nocnego dyżuru podczas zabawy karnawałowej lub studniówkowej należy pamiętać o poniższych zasadach:

  1. udział w takiej nocnej imprezie szkolnej należy uznać za zajęcia wykonywane w ramach innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły - jeżeli są wykonywane w ciągu tygodnia i w ramach ustalonej normy czasu pracy;

  2. nauczyciele mogą sprawować opiekę nad uczniami w godzinach nocnych na zasadzie dobrowolności;

  3. dyżur nocny podczas imprezy szkolnej zamiast nauczycieli, również na zasadach dobrowolności, mogą pełnić także rodzice uczniów.

 

 

Dyrektor szkoły nie ma podstaw do wyciągania konsekwencji w stosunku do nauczyciela, który odmówił udziału w zabawie karnawałowej lub studniówce. Praca w godzinach nocnych oraz w soboty i niedziele nie wchodzi w zakres obowiązków nauczyciela szkoły feryjnej, zatem nie ma podstaw prawnych do wyciągania jakichkolwiek konsekwencji wobec nauczyciela za odmowę udziału w imprezie, która się w takim czasie odbywa.

 

Zapamiętaj!

Dyżur na studniówce to nie są godziny ponadwymiarowe

Podczas imprezy karnawałowej lub studniówki nie realizuje się szkolnych planów nauczania, a tylko wtedy mogą być realizowane godziny ponadwymiarowe. Praca nauczycieli na takiej imprezie nie może być rozliczana jak godziny ponadwymiarowe.

 

Za czas opieki nad uczniami podczas zabawy karnawałowej lub studniówki nie zawiera się z nauczycielem umowy cywilnoprawnej (zlecenia lub o dzieło). Praca ta nie posiada cech charakterystycznych dla umów cywilnoprawnych

 

Opieka nad uczniami podczas zabawy szkolnej i studniówki może odbywać się w ramach obowiązującego czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia, jako realizacja zadań statutowych lub na zasadzie dobrowolności. Pośrednią formą gratyfikacji finansowej za tę pracę może być uwzględnienie jej przy ustalaniu dodatku motywacyjnego. Za opiekę nad uczniami podczas zabawy szkolnej lub studniówki nauczycielom nie należy się dodatkowe wynagrodzenie.

 

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 35 ust. 2, art. 42 ust. 1.

Autor:   Małgorzata Krajewska, Wydział Oświaty i Wychowania, Dzielnica Ursus m.st. Warszawy