Prowadzenie przez nauczyciela zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych podlega ścisłej ewidencji. Przeprowadzenie zajęć nauczyciel potwierdza podpisem w dzienniku papierowym i poprzez wpisanie tematu w dzienniku elektronicznym.
Dziennik lekcyjny jest dokumentem potwierdzającym w szczególności fakt pobytu uczniów w szkole oraz przebieg nauczania w danym roku szkolnym. Sposób potwierdzania przeprowadzenia zajęć zależy od rodzaju dziennika prowadzonego w szkole. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych nauczyciel potwierdza podpisem. W przypadku prowadzenia dziennika wyłącznie w formie elektronicznej, wpisanie przez nauczyciela tematu zajęć jest równoznaczne z potwierdzeniem ich przeprowadzenia. Odpowiedzialność za właściwe prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania ponosi dyrektor szkoły.
Szczegółowe kwestie dotyczące czasu pracy nauczycieli regulują kompleksowo przepisy Karty Nauczyciela i nie stosuje się w tym zakresie przepisów Kodeksu pracy. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, rozłożonych na 5 dni pracy. Wyczerpująca ewidencja czasu pracy nauczyciela prowadzona jest w zakresie realizowanych przez niego zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (tzw. pensum). Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, realizowane przez nauczyciela bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w ramach pensum, są rejestrowane i rozliczane w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć w okresach tygodniowych. Dotyczy to również realizowanych przez nauczyciela godzin ponadwymiarowych oraz godzin doraźnych zastępstw. W tym zakresie prowadzona jest ścisła ewidencja czasu pracy nauczyciela. Natomiast zajęcia karciane zapisywane są w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.
Nauczyciel pełnozatrudniony zobowiązany jest do pracy w wymiarze do 40 tygodniowo w pięciodniowym tygodniu pracy. W ramach wskazanego wyżej czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest do realizacji:
obowiązkowego pensum;
zadań i zajęć wynikających ze statutu szkoły;
zajęć związanych z samokształceniem, doskonaleniem zawodowym i przygotowywaniem się do zajęć.
Obowiązkiem nauczyciela jest zatem realizacja tygodniowego pensum w liczbie wynikającej z zawartego stosunku pracy. W przypadku braku w dzienniku wpisu dotyczącego przeprowadzonych zajęć (temat, frekwencja, podpis) zachodzi wątpliwość co do prawa nauczyciela do pełnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeśli nauczyciel faktycznie był nieobecny tego dnia w pracy i nie dopełnił obowiązku uprzedzenia pracodawcy o przyczynie nieobecności oraz o przewidywanym okresie jej trwania, a ponadto nieobecność ta nie była wywołana chorobą nauczyciela dyrektor szkoły może potraktować tę nieobecność jako nieusprawiedliwioną, za czas której nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia w takim miesiącu oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w §12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. z uwzględnieniem stanowiska Departamentu Strategii MEN z 27 stycznia 2010 r. w sprawie liczenia wynagrodzenia nauczyciela za przepracowaną część miesiąca.
Naruszenie przez nauczyciela obowiązków pracowniczych może stanowić podstawę do wymierzenia kary porządkowej w trybie przepisów ustawy z Kodeks pracy. Dyrektor szkoły może wymierzyć nauczycielowi zarówno karę upomnienia, jak i nagany. Przy czym wybór konkretnej kary oraz ocena zaistniałej sytuacji należy do dyrektora szkoły.
Ocena tego jak postąpić w przypadku braku wpisu w dzienniku zajęć pozostaje w kompetencji dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły powinien również uwzględnić, czy postępowanie nauczyciela ma charakter stały, czy incydentalny oraz czy nauczyciel tego dnia faktycznie był nieobecny w pracy (wówczas powinny zostać zorganizowane doraźne zastępstwa z uczniami). Dyrektor szkoły może udzielić nauczycielowi kary porządkowej, nie wypłacić wynagrodzenia za niezrealizowane godziny lub wspólnie wypracować z nauczycielem polubowne rozwiązanie sprawy.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 191) - art. 42.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 108.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170) - §10, §22, § 27.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.) - §12.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281) - § 1, § 2, §3.