Za działania w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa w szkole odpowiada dyrektor. Do jego obowiązków należy m.in. regularna kontrola elementów wewnętrznych i zewnętrznych placówki, co jest rejestrowane w książce obiektu budowlanego. Jej prowadzenie można powierzyć sekretarzowi szkoły. »
Do współorganizowania kształcenia dzieci niepełnosprawnych należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Dotąd obowiązek ten dotyczył jedynie szkół integracyjnych i z oddziałami integracyjnymi. Od 2016 roku – również szkół ogólnodostępnych. »
Jeśli dyrektor szkoły podejmuje decyzję o udzieleniu pracownikom, emerytom i rencistom pomocy materialnej w formie np. bonów, talonów, paczek lub dodatkowych świadczeń pieniężnych, to zgodnie z obowiązującymi przepisami może je wypłacić ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. »
Wielokrotnie szkoły i placówki zmieniają profil kształcenia bądź typ szkoły, wskutek czego powstaje możliwość sprzedaży niepotrzebnego wyposażenia. Obowiązujące przepisy prawa jednoznacznie określają, jakimi zasadami należy kierować się przy jego zbywaniu. »
Dyrektor szkoły powołuje przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej i jej członków (w sumie co najmniej 2–3 osoby) spośród tych pracowników szkoły, którzy znają przepisy dotyczące inwentaryzacji, zasady przeprowadzania spisu z natury oraz są dobrze obeznani z gospodarką magazynową. Nauczyciel może być członkiem komisji, jeśli wyrazi na to zgodę. »
Kiedy postawa i zachowanie ucznia wskazują na poważne problemy w szkole lub w domu, dyrektor placówki powinien zawiadomić sąd rodzinny. Wysłanie przez szkołę wniosku o wgląd w sytuację ucznia nie wymaga ani wcześniejszego poinformowania, ani zgody rodziców dziecka. »