Szczegółowe zasady działania rady pedagogicznej określa jej regulamin, a terminy jej posiedzeń powinny być wpisane do harmonogramu zebrań w danym roku szkolnym. Nie tylko dyrektor jako jej przewodniczący ma prawo, w określonych okolicznościach, zwoływać posiedzenia w trybie natychmiastowym. »
Osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na innych, podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno--epidemiologicznym. Dotyczy to także nauczycieli. Obecnie nie ma przepisów, które regulowałyby okres ważności tych badań. »
Przygotowanie i organizacja Dni otwartych szkoły nie wynika z przepisów zewnętrznych, lecz z Planu pracy szkoły na dany rok, tak jak np. mikołajki, festyn, giełdy. Tego typu imprezy są okazją do bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi uczniami i ich rodzicami. Aby akcja odniosła sukces, trzeba o niej poinformować. »
Współpraca dyrektora szkoły z radą rodziców może odbywać się na różnych poziomach w ramach działalności placówki. Skoro nie jest on jednak członkiem rady rodziców, nie bierze udziału w jej zebraniach oraz nie ma uprawnień ustawowych do wglądu w protokoły posiedzeń. »
Regułą jest, że zaświadczenia o szkoleniu wydawane są przez zewnętrzne instytucje lub działające w ich imieniu osoby szkolące. Jeżeli tego typu spotkanie prowadzi dyrektor lub inny nauczyciel z tej samej szkoły, to wówczas zaświadczeń nie wydaje się – potwierdzeniem odbycia szkolenia są notatka, lista obecności oraz materiały prowadzącego. »