Poznaj zmiany jakie zakłada projekt rozporządzenia MEN z 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. »
Wakacje to dobry moment na przeprowadzenie przeglądu bhp. Po pierwsze jest to okazja do dokonania kontroli obiektów należących do szkoły podczas nieobecności w nich uczniów i pracowników. Po drugie przed nowym rokiem szkolnym i tak musisz sprawdzić czy w budynku szkolnym panują właściwe warunki bhp. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę. »
Poniższy terminarz zawiera zestawienie czerwcowych obowiązków dyrektora związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i gimnazjalnych w terminie dodatkowych. Dzięki niemu o niczym nie zapomnisz. »
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych to czas wzmożonej pracy kadry zarządzającej szkołami. Poznaj wykaz obowiązków dyrektorów szkół przed zakończeniem roku szkolnego 2018/2019. Odhacz, co już zostało wykonane i w jakim stopniu jesteś przygotowany do zamknięcia roku szkolnego. »
W roku szkolnym 2019/2020 ruch kadrowy – z powodu wygaszenia gimnazjów i klas dotychczasowego gimnazjum w innych szkołach - będzie szczególnie intensywny. Trzeba się więc do niego dobrze przygotować. Zaczniemy od szczególnej ochrony stosunku pracy, m.in. od pytania co gdy nie musimy ochrony respektować. A już w kolejnym numerze znajdziesz wszelkie szczegóły dotyczące ruchu kadrowego w 2019 roku. »
Pierwszy kwartał roku kalendarzowego to dobry czas na wewnętrzną ocenę pracy szkoły oraz kontrolę prawidłowości wdrożenia nowych przepisów, z których większość zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2019 roku. W artykule znajdziesz listy kontrole, dzięki którym sprawdzisz czy właściwie zrealizowałeś obowiązki z okresu luty-marzec oraz czy wdrożyłeś wszystkie zmiany w prawie. »
W Polsce nie ma przepisów, które pozwoliłyby szkołom całkowicie zakazać używania telefonów na terenie szkół. Szkoły nie mogą takiego zakazu wprowadzić w statucie szkoły. Sprawdź, jak przepisy regulują tę kwestię oraz czy i na jakich zasadach można konfiskować komórki. »
W wyjątkowych losowych sytuacjach np. przerwy w pracy szkoły spowodowanej awarią, epidemią, warunkami atmosferycznymi, zajęcia mogą być prowadzone przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny. Warunkiem jest współczynnik zmianowości wynoszący co najmniej 2. Co to oznacza? »
Pierwszy kwartał roku kalendarzowego to dobry czas na wewnętrzną ocenę pracy szkoły oraz kontrolę prawidłowości wdrożenia nowych przepisów, z których większość zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2019 roku. W artykule znajdziesz listy kontrole, dzięki którym sprawdzisz czy właściwie zrealizowałeś obowiązki z okresu styczeń-marzec oraz czy wdrożyłeś wszystkie zmiany w prawie. »
Jeżeli doszło do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który miał zawieszoną wypłatę świadczenia kompensacyjnego, to korzysta z ZFŚS w szkole, która była jego ostatnim miejscem zatrudnienia. Sprawdź, jak wygląda prawo do ZFŚS po przejściu na świadczenie kompensacyjne. »