Przepis ograniczający liczebność klas I-III do maksymalnie 25 uczniów wywołał sprzeciw, głównie ze względu na możliwość zaistnienia problemów organizacyjnych. Dlatego w wyjątkowych przypadkach i po spełnieniu 5 warunków przepis ten będzie mógł być pominięty. »
Dzięki planowanym zmianom nadzór pedagogiczny ma być bardziej skuteczny i efektywny, Wizytator ma otrzymać więcej uprawnień kontrolnych, a dyrektor konkretne terminy na wprowadzenie zaleceń pokontrolnych. Pierwsze zmiany mają wejść w życie już 31 marca 2015 r. , pozostałe od nowego roku szkolnego. »
Z a sprawowanie funkcji wychowawcy klasy przysługuje dodatek funkcyjny. Dodatek ten nie jest przeliczany na ucznia, lecz jest związany z dodatkowymi zadaniami nauczyciela opiekującego się całą klasą. Dlatego też nie przysługuje za prowadzenie indywidualnego nauczania. »
Nowy sposób układania ksiąg arkuszy ocen, więcej dokumentacji nauczania ale mniej dzienników, obowiązek samodzielnego opracowania zaświadczenia o przebiegu nauczania – to tylko część nowych obowiązków dyrektora szkoły w zakresie prowadzenia dokumentacji szkolnej. »
Pracodawca nie może sam kontrolować zasadności korzystania ze zwolnień lekarskich przez pracownika. Nie może żądać wglądu do dokumentacji lekarskiej nauczyciela. Jeżeli ma wątpliwości może wystąpić do ZUS o kontrolę stanu zdrowia pracownika. »
Organ prowadzący może udzielić dyrektorowi szkoły pełnomocnictwa do reprezentowania gminy w sprawach związanych z realizacją umowy dotyczącą dowozu dzieci do szkoły. Odmowa przyjęcia pełnomocnictwa może skutkować odpowiedzialnością względem zwierzchnika służbowego. »
Nawet jeśli dyrektor otrzymał informację, że uczeń jest zarażony wirusem HIV nie ma on prawa z własnej inicjatywy pobrać materiału do badania. Zanim rozpowszechni informację powinien wyjaśnić sytuację z uczniem lub jego rodzicami. Do zawiadamiania Sanepidu zobowiązany jest lekarz, który rozpoznał chorobę zakaźną u ucznia. »
Ze zwolnienia od pracy w celu poddania się badaniom specjalistycznym pracownik może korzystać tak często, jak często występuje potrzeba ich przeprowadzenia, o ile nie mogą być przeprowadzone w czasie pracy. Przepisy nie określają sposobu dokumentowania prawa do zwolnienia, wystarczy więc wniosek pracownika. »