Do 31 sierpnia 2027 r. awans zawodowy nauczyciela jest bowiem realizowany dwutorowo. Warto więc przypomnieć czym jest awans zawodowy na nowych i starych zasadach oraz jak wyglądają obserwacje prowadzone w ramach nadzoru pedagogicznego ora tez przeprowadzane przez mentora/opiekuna stażu. »
Konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ustalania wysokości i rozliczania dotacji przedszkolnej. Wychowanie przedszkolne dzieci z Ukrainy podlega finansowaniu z Funduszu Pomocy, a nie z dotacji celowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego też przygotowano też nowy formularz rozliczenia dotacji jest konieczne. »
Podczas wszystkich czynności dyrektor szkoły powinien dbać o ochronę danych osobowych. Zatrudnianie pracowników, wypłacanie świadczeń ZFŚS, podpisywanie umów i dokumentów nauczania, wywieszanie list, prowadzenie strony internetowej szkoły, podawanie leków podczas wycieczki, organizacja nauki zdalnej – przy każdej z tych czynności należy pamiętać o RODO. Jak to zrobić? »
Sprawdź, jakie są zasady sprawowania władzy rodzicielskiej oraz jak prowadzić trudne rozmowy z rodzicami uczniów. Przeczytaj jak rozwiązać często pojawiające się problemy i wątpliwości w kontaktach między szkołą a rodzicami uczniów. »
Również w II semestrze szkoły podstawowe mogą dołączyć do „Programu dla szkół”. Udział w nim oznacza jednak akceptację całego szeregu obowiązków, z których najważniejsze wymieniono w niniejszym artykule. Cel programu i podstawowe zasady pomocy opisuje artykuł: „Dołącz do Programu dla szkół w II semestrze”. Z kolei tym miejscu warto uszeregować podstawowe obowiązki szkoły biorącej udział w „Programie dla szkół”, dalej zwanym Programem. »
Szkoły podstawowe oraz dostawcy mają szansę wziąć udział w ogólnopolskim „Programie dla szkół”, w ramach którego dzieci otrzymywać mogą regularnie świeże i zdrowe produkty. W chwili obecnej można ubiegać się o dołączenie do tego programu od II semestru, o ile do 9 lutego 2024 r. złożymy oświadczenie o udziale w programie w tym semestrze. Dowiedz się, co mogą zyskać szkoła i uczniowie . »
W polskim systemie edukacji istnieją szczegółowe przepisy dotyczące kształcenia cudzoziemców oraz osób powracających z zagranicy. Jednak wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała tak duży napływ dzieci z Ukrainy, że konieczne było przyjęcie przepisów dedykowanych tym właśnie uczniom. Sprawdź, jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w roku szkolnym 2023/2024. »
Nowo zatrudnieni nauczyciele początkujący rozpoczynają albo kontynuują przygotowanie do zawodu. W związku z tym dyrektor musi m.in. przydzielić im mentora i wypłacić świadczenie na start. Aby zebrać te obowiązki w jednym miejscu, przygotowaliśmy checklistę z obszernymi wyjaśnieniami. Dzięki niej dyrektor będzie mógł zweryfikować, czy wykonał wszystkie zadania związane z awansem zawodowym nauczyciela początkującego na początku roku szkolnego. »
Świadectwo pracy wypełnia się na wzorze stanowiącym załącznik do rozporządzenia MRPiPS. Zasady jego wypełniania wyjaśnia instrukcja dołączona do wzoru. Szkoła musi przy tym mieć na względzie, że świadectwo pracy powinno potwierdzać stan faktyczny na dzień ustania zatrudnienia. To wszystko powoduje w świadectwie dość łatwo o błędy, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić nawet do sprawy w sądzie. Sprawdź, jak takich błędów unikać. »
Przepisy związane z badaniami lekarskimi wynikają z kodeksu pracy, a więc obowiązują we wszystkich placówkach, także w niepublicznych. Każdy nauczyciel, podobnie jak każdy inny pracownik, zanim zostanie dopuszczony do pracy musi odbyć badania lekarskie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat takich badań w szkole. »
2 sierpnia weszły w życie przepisy umożliwiające sfinansowanie nauczycielom i uczniom zakupu laptopów. Warto wiedzieć, na jakich zasadach pozyskać takie wsparcie. Ustawa z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (dalej zwana ustawą) określa zasady i tryb przyznawania wsparcia uczniom i nauczycielom w związku z rozwojem kompetencji cyfrowych. Organem właściwym przy udzielaniu wsparcia jest minister właściwy do spraw informatyzacji, tj. Minister Cyfryzacji (dalej zwany również ministrem). »
Nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli skorzystać z bonu na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Wartość bonu wyniesie 2500 zł i będzie niezależna od zajmowanego stanowiska czy wymiaru zajęć. Bon będzie miał postać elektroniczną. Sprawdź, jak ubiegać się o taki bon i w jaki sposób go wykorzystać. »
Sprawdzamy, na czym polega elastyczna organizacja pracy zgodnie z nowymi przepisami, komu przysługuje dodatkowy urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej. Eksperci podpowiadają na jakich zasadach przyznawać świadczenia oraz jak je dokumentować. »
Polski rząd zapowiedział bon na laptop dla nauczyciela. Wysokość dofinansowania to aż 2500 złotych, choć można też kupić tańszy sprzęt lub dopłacić. Bon na laptopa 2500 złotych przysługuje nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także artystycznych. »
Wprowadzona 26 kwietnia 2023 r. elastyczna organizacja pracy nie jest jednym rozwiązaniem prawnym. To zbiór uprawnień, z których może skorzystać pracownik w celu dostosowania warunków pracy do jego indywidualnych potrzeb. Dowiedz się więcej na ten temat. »
Urlop wypoczynkowy to czas, w trakcie którego nauczyciele nie wykonują pracy – ale nie w każdym przypadku. W szkołach feryjnych możliwe jest bowiem zobowiązanie nauczyciela do pracy w czasie urlopu. Z kolei w placówkach nieferyjnych, a także w przypadku nauczycieli na stanowiskach kierowniczych w grę wchodzi odwołanie z urlopu. Obydwa te rozwiązania mogą być jednak stosowane w ograniczonym zakresie. Sprawdź, w jakich przypadkach nauczyciel może pracować w trakcie urlopu wypoczynkowego. »
Sprawdź, na jakich warunkach będzie można skorzystać z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewiduje m.in. nowe zasady obliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Dowiedz się więcej. »
Pytanie: Nauczyciel X przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tym samym czasie na jednodniową wycieczkę jedzie kl. 2, z którą nauczyciel X miałby lekcję. Nauczyciel X nie był planowany jako opiekun na wycieczce, bo opiekunem dzieci jest wychowawcą klasy- nauczyciel Y. W dniu wycieczki za nauczyciela X rozpisywane są zastępstwa (miał też lekcję w innych klasach). Czy należy rozpisać również zastępstwo w kl. 2 i zapłacić za tą godzinę nauczycielowi Y, który jest opiekunem klasy i który przyszedł do pracy wcześniej w związku z tym, że wyjazd jest przed jego lekcjami. Nadmieniam, że regulamin wynagradzania nie reguluje takiego przypadku. Odnośnie wycieczek regulamin nie dopuszcza dodatkowych płatności za większą ilość przepracowanych godzin niż to jest w planie lekcji (godziny ponad to co w planie lekcji, udział w wycieczkach realizowane są w ramach zadań statutowych). »
Aktualnie nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której szkoła nie wie co dzieje się z uczniem z Ukrainy, który został zgłoszony w poprzednim roku szkolnym, a w obecnym nie pojawił się w placówce. Szkoły często zgłaszają całkowity brak kontaktu z rodzicami tych uczniów. Sprawdzamy co w takiej sytuacji może i powinien zrobić dyrektor oraz co odnotować w dokumentacji. »
Zawartość arkusza organizacyjnego jest dokładnie określona w przepisach. Najczęściej dokument ten ma postać elektroniczną, dostosowaną do specyfiki szkoły. Najważniejszy dla dyrektorów szkół jest – przedstawiony w artykule - harmonogram prac nad arkuszem. W artykule znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia arkuszy. »
Pytanie: Kuratorium oświaty analizując arkusz organizacji szkoły, zakwestionowało (w uwagach do arkusza) kwalifikacje nauczycielki, która zatrudniona jest w szkole od 2017 roku. Czy po podpisaniu arkusza przez organ prowadzący, pomimo uwag z kuratorium, nauczycielka będzie mogła być dalej zatrudniona od nowego roku szkolnego? Aktualnie uzupełnia one kwalifikacje wskazane przez kuratorium (kwalifikacje pedagogiczne). Czy jako dyrektor muszę złożyć wniosek do kuratora o zgodę na dopuszczenie nauczycielki do pracy? Czy organ prowadzący może w wyjątkowych sytuacjach wyrazić zgodę na opisaną sytuację? »
Pytanie: Nauczyciel w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2022/2023 otrzymał 15/18 etatu. W lutym jedna z uczennic szkoły doniosła orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania do końca zajęć dydaktycznych. Nauczyciel ten od 1 marca 2023 roku realizuje więc dodatkowo 1,5 godz. Tygodniowo. Jaki wymiar etatu ma mieć od marca 17,5/18 czy 18/18? Czy można zastosować porozumienie zmieniające do 30 czerwca 2023 r.? »
Pytanie: W marcu 2022 r. w szkole zorganizowano oddziały przygotowawcze dla obcokrajowców. Oddziały te będą funkcjonowały do końca roku szkolnego 2022/2023. W kolejnym roku szkolnym planuję utworzyć oddział ogólny, do którego będą uczęszczać wyłącznie uczniowie pochodzący z Ukrainy i będący do tej pory uczniami oddziału przygotowawczego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? »
Pytanie: Nauczyciel odszedł na emeryturę inie przekazał nowemu wychowawcy żadnej dokumentacji. Nie odbiera telefonu i nie ma z nim kontaktu. W jaki sposób dyrektor szkoły może zobowiązać byłego pracownika do oddania "teczki wychowawcy" wraz z dokumentacją? »
Pytanie: W trakcie roku do naszej szkoły dołączył uczeń, który zmienił miejsce zamieszkania. Poprzednia szkoła ucznia nie chce nam wydać arkuszy ocen, tłumacząc, że rodzic nie rozliczył się z książek i że otrzymamy dokumenty jeśli zmobilizujemy rodzica do zwrotu podręczników. Gdzie można skierować sprawę, jeśli nie ma możliwości załatwić ją ugodowo i na jaką podstawę prawną się powołać? »
Pytanie: Psycholog zatrudniony w szkole od 1 września 2022 r. złożył rezygnację z pracy. Rozwiązanie umowy nastąpi z dniem 31 grudnia 2022 r. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czy zgodnie z art. 65 Karty Nauczyciela nie nabył jeszcze prawa do pierwszego urlopu? »